Loading

poniedziałek, 8 lutego 2010

Czy chleb tuczy?

To zależy. Jeżeli nigdy nie miałaś problemów z wagą na pewno nie. Ale jeżeli odchudzałaś się kilkakrotnie i zawsze Twoja waga wracała do poprzedniego stanu, a może była nawet większa, to myślę, ze chleb przyczynia się do tego, że tyjesz.

Dlaczego tak się dzieje?

Z jakich składników chemicznych składa się chleb? Oczywiście są to węglowodany, czyli węgle. Nasze ciało z wielką łatwością radzi sobie z przemianą węgli. Po prostu je spala, a gdy ma ich za dużo, stanowią one znakomity środek do odkładania na później.

To jest tak, jakbyśmy w sobie mieli wewnętrzny piec. Kiedy jest zimno, albo kiedy tego potrzebujemy rozpalamy w nim ogień. By ogień dawał ciepło potrzebujemy paliwa: najlepszym jest węgiel. Zdajemy sobie sprawę z tego, ze w zimie będziemy potrzebowali tego węgla więcej, wiec zawczasu dbamy o to, by odłożyć jego zapasy. Tak samo robi nasze ciało. Zima, to dla naszego organizmu okres, kiedy ono nigdy nie wie, czy za chwilę nie będzie czasem potrzebował węgla do ogrzania się.

Czyli cały czas, kiedy ograniczasz jedzenie, jesz jeden, dwa posiłki dziennie ciało musi zwolnić swój metabolizm, by odłożyć zapasy. By siebie chronić. No ale wróćmy do chleba. Ten rodzaj pokarmu jest bardzo łatwy do odłożenia przez organizm. Więc, kiedy tylko ma on ku temu okazję kumuluje przewożony chleb w naszym organizmie. Odkłada go jako tkankę tłuszczową.

Tak samo się dzieje gdy jesz za dużo. Twoje ciało może zużyć tylko tyle energii, jaką potrzebuje w danym dniu. Resztę odkłada w postaci tkanki tłuszczowej. I jest to całkowicie zrozumiałe i naturalne.

Nie dziw się więc, że chleb tuczy. W momencie, kiedy Twój metabolizm stanie się zrównoważony tzn. nastanie lato dla twojego ciała, chleb będzie dokładnie takim samym niewinnym pokarmem jak inne węglowodany zawarte w warzywach i owocach. Ciało nie będzie miało potrzeby odkładania go w postaci tkanki tłuszczowej na wypadek nadejścia zimy.

Brak komentarzy: